Yotaphone 2 (YD201/YD206) – brak zasięgu sieci 2G (GSM)

Otrzymałem ciekawy rosyjski telefon Yotaphone 2 (YD201/YD206) z dwoma ekranami, w tym jeden wykonany w technologii e-ink. Telefon działał prawidłowo, ale nie łapał zasięgu sieci 2G. Na terenach wiejskich, z dala od aglomeracji skutkowało to całkowitym brakiem łączności.

Na forum xda-developers znalazłem rozwiązanie problemu. Po aktualizacji telefonu do Androida 5 pojawia się w/w problem, spowodowany wadliwym modemem. Aby przywrócić działanie sieci 2G należy przywrócić modem ze starszej wersji oprogramowania .

W tym celu najpierw aktualizujemy telefon do najnowszej wersji, a na komputerze instalujemy sterowniki ADB oraz Qualcomm (wszystkie pliki do pobrania tutaj).

Następnie uruchamiamy telefon trzymając jednocześnie przycisk power i volume-, na ekranie powinien pojawić się napis „Downloading”. Teraz podłączamy telefon do komputera. System automatycznie zainstaluje sterowniki. Przechodzimy do folderu modem i przytrzymując klawisz Shift klikamy prawym przyciskiem myszy na wolnym miejscu w folderze i wybieramy opcję „Otwórz okno polecenia tutaj”.

W wierszu poleceń wpisujemy komendę:

adb devices

Jeżeli sterowniki zostały zainstalowane prawidłowo, a telefon rozpoznany to pod linią „List of devices attached” pojawi się jedna pozycja.

Teraz wpisujemy kolejno komendy (po każdej komendzie pojawi się potwierdzenie wykonania):

fastboot flash modem radio\NON-HLOS.bin
fastboot flash sbl1 radio\sbl1.mbn
fastboot flash rpm radio\rpm.mbn
fastboot flash tz radio\tz.mbn

Na koniec używamy poniższej komendy aby uruchomić ponownie telefon w normalnym trybie:

adb reboot

Po restarcie telefon będzie łączył się bez problemu z siecią 2G.